FESTES - 18/05/2008

Tret de sortida a les Enramades amb un concurs de catifes molt concorregut i de gran qualitat

Un disseny inspirat en les mandales tibetanes guanya el premi a la millor composició

Arbúcies ha gaudit avui d’una diada catifaire magnífica que ha comptat amb tots els ingredients imprescindibles: bon temps, carrers plens de gent i catifes d’una bellesa extraordinària. Una adaptació de les tradicionals mandales tibetanes ha guanyat el premi a la millor catifa, un reconeixement que el jurat ha justificat per l’acurat disseny i treball, a més d’un impacte visual molt potent. Cadascuna de les nou mandales reproduïa un animal diferent inserit en un cercle. Amb el primer premi, aquesta colla catifaire del carrer Francesc Camprodon guanya el tercer guardó consecutiu del concurs de flors naturals de les Enramades.

Altres premis
Els premis han anat repartits a més carrers: la catifa de l’IES Montsoriu del carrer Francesc Camprodon podrà celebrar amb alegria el 40è aniversari del centre ja que se’ls ha atorgat el premi a la catifa amb el millor disseny. El premi a la catifa amb més varietat de flor natural ha sigut per a una composició del carrer Sorrall inspirada en Àfrica, que comptava amb disset tipus de flors i plantes (acàcia, lliroia, flor de pi, flor d’avet, roser, cards, pradella verda i pradella seca, flor de pita, heura seca, groguets, gossets, grana de palmera, ferratge, cabrulles, marró de cafè i podrit de castanyer)

Per altra banda, l’única catifa del carrer Segimon Folgueroles ha renovat el premi a la catifa més original gràcies a una catifa cremallera rematada per un espectacular pont que permetia passar els vianants d’un costat de carrer al centre de la catifa.

Racons catifes
L’altre punt d’interès artístic de la jornada han sigut els racons catifes, una iniciativa complementària a les catifes i que ha permès veure composicions artístico-florals molt elaborades en diferents indrets de la vila. Els autors han utilitzat suports i eines diferents per plasmar la relació de les flors i les plantes amb el nostre entorn personal i natural més immediat.

Qualitat artística
L’Ajuntament d’Arbúcies ha destacat l’alt nivell de totes les catifes i ha agraït una vegada més la participació de la gent d’Arbúcies cap una festa que ha fet venir moltes persones de les comarques gironines i també d’arreu del país. Les Enramades, declarades com a festa d’interès nacional per la Generalitat de Catalunya, es prendran ara un descans fins al dijous, amb la celebració de la botifarrada popular i de la passada de la Plaça.

Podeu trobar més fotos de les catifes guanyadores a la pàgina de les Enramades

Agenda

Calendari
  Dl Dt Dc Dj Dv Ds Dg
Fletxa setmana2526272829301
Fletxa setmana2345678
Fletxa setmana9101112131415
Fletxa setmana16171819202122
Fletxa setmana23242526272829
Fletxa setmana303112345
Calendari Municipal d'Activitats

Cercador